Działalność gospodarcza w Londynie

Odsetek Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd do Wielkiej Brytanii jest ogromny. Co więcej proces przepływu ludności z naszego kraju na teren tego królestwa cały czas trwa.

Gdy pierwszy raz byłem w Londynie byłem mocno zaskoczony skalą tego zjawiska – na pierwszym znaku drogowym, który napotkałem, zobaczyłem naklejkę z logo Widzewa Łódź, kawałek dalej, w przydrożnym rowie – puszkę po piwie Okocim. Pomyślałem sobie „kurcze, tu się faktycznie zaczyna robić druga Polska”. Takie było moje pierwsze wrażenie. Wkrótce zrozumiałem jednak, że Londyn jest miastem wielokulturowym i podobnie jak na każdym kroku można spotkać akcenty polskie, tak powszechne są również świadectwa obecności innych narodów.

london5

Na ulicach spotkać można ludzi o najróżniejszych kolorach skóry – muzułmanów, Hindusów, Rosjan, Czechów i usłyszeć wszystkie możliwe języki. Stolica Wielkiej Brytanii to taki świat w pigułce – z typowej angielskiej kamieniczki ma się dwadzieścia metrów do meczetu, a po przejściu kolejnych dwudziestu – człowiek znajduje się już w dzielnicy chińskiej.

Wielka Brytania jest celem emigracji przede wszystkim – ze względu na wysokie zarobki jakie są w tym kraju normą. Wielu kuszą też świadczenia socjalne – zasiłki czy emerytura w Anglii są o wiele wyższe niż chociażby w Polsce. Zresztą te masy pieniędzy widać na pierwszy rzut oka – londyńskie City jest bardzo efektowną dzielnicą. Mimo, że Warszawa również pnie się w górę i buduje się w niej coraz więcej modernistycznych wieżowców, to jednak różnica pomiędzy tymi miastami będzie wyraźna jeszcze przez długie lata.

london6

Londyn przyciąga również przedsiębiorców – działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii nie jest tak kłopotliwa jak w Polsce – firmę można założyć szybko, w jednym okienku, a państwo nie nakłada na przedsiębiorcę tylu obostrzeń ani podatków. Na dodatek Brytyjczycy mają o wiele większą siłę nabywczą niż nasi rodacy, więc szansa na wypracowanie wysokich zysków już na samym początku istnienia firmy jest o wiele wyższa.

Ciekawe, co się zmieni, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej?

 

źródło: www.admiraltax.pl/firma-w-anglii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *