Guzy w piersiach – czy to nowotwór?

Nowotwór piersi należy do chorób, które najbardziej przerażają kobiety. Nie tylko ze względu na to, że nie zawsze daje dobre rokowanie, ale również z tego powodu, że bardzo często doprowadza do usunięcia piersi, czyli pewnego rodzaju utraty kobiecości. Trudno się dziwić temu, że każda kobieta, która podczas samobadania wyczuje jakieś zmiany w piersiach, zaczyna się bardzo niepokoić.

Pocieszające jest jednak to, że większość zmian, które kobiety wyczuwają w swoich piersiach, to niegroźne torbiele czy włókniaki. Takie zmiany oczywiście wymagają obserwacji i najlepiej comiesięcznych wizyt u ginekologa, ale nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Przyjmuje się, że nawet połowa kobiet w wieku do 60 lat ma liczne niegroźne zmiany w swoich piersiach.

Rak piersi – objawy

Nowotwór piersi można zdiagnozować poprzez badanie USG (u młodszych kobiet) lub mammografię. Następnie pobiera się wycinek z tkanki, która budzi niepokój i poddaje się go badaniu pod mikroskopem, które pokazuje czy znajdują się w nim komórki nowotworowe. Jeśli diagnoza będzie wskazywać na rak piersi, to kobieta zostaje wysłana na leczenie, czyli najczęściej chemioterapię, radioterapię czy leczenie hormonami.

Zdarzają się też takie przypadki, w których rak jest wykrywany dość późno. Wtedy głównymi niepokojącymi objawami mogącymi świadczyć o tej chorobie są: nagły spadek wagi, ból w okolicy piersi, ucisk w węzłach chłonnych pod pachami. Wtedy niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Zmiany w piersiach, których nie musisz się bać

Do łagodnych zmian w piersiach zaliczamy na przykład gruczolakowłókniaki, czyli twarde, wyczuwalne pod palcami guzki, które można przesunąć. Diagnozuje się je za pomocą badania USG, najczęściej nie włączając żadnego leczenia, ponieważ mają one tendencję do samoistnego zanikania. W przypadku bolesnych gruczolakowłókniaków, które naciskają na nerwy, można zastosować leczenie farmakologiczne, oparte głównie o leki przeciwbólowe.

Drugim rodzajem łagodnych zmian są torbiele, czyli guzy wypełnione płynem. Diagnozuję się je również za pomocą USG oraz dodatkowo biopsji cienkoigłowej. W większości przypadków nie podejmuje się leczenia, szczególnie przy niewielkich torbielach. Większe zmiany mogą być bolesne i wtedy zaleca się usunięcie z nich płynu.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *