Kosze na śmieci też mogą być fajne

Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez koszy na śmieci? Czy potrafisz ujrzeć oczami wyobraźni, jak wyglądałyby wówczas wszystkie ulice? Nie twierdzę, że teraz jest super czysto i że każdy jeden człowiek na tym świecie jest na tyle porządny, by z poczuciem obywatelskiego obowiązku wyrzucać każdy papierek do kosza na śmieci, no ale jednak… większość z nas chyba to robi, prawda? Jakiś margines społeczny, któremu ciężko jest pokonać kilka metrów z pustą butelką, zawsze się znajdzie, ale pokuszę się jednak o wygłoszenie hipotezy, że ogół społeczeństwa jest świadomy, do czego służą kosze na śmieci i pomagają im w spełnianiu ich przeznaczenia.

Skoro już zgadzamy się ze sobą, że bez koszy na śmieci byłoby źle, smutno i beznadziejnie, warto zastanowić się, czy nie mogą one spełniać jeszcze jednej roli – poza tą ich podstawową. No bo teraz kumulują w sobie śmieci, znacznie ułatwiając ich późniejsze wywożenie. Ale gdyby tak jeszcze… były po proste ładne? Zamiast szpecić czy być obojętnym dla widoku miasta, były źródłem estetycznej ekstazy? Fajnie by było.

Kto powiedział, że betonowe kosze na śmieci muszą być nudne? Szare, bure i ponure? Konstytucja tego nie gwarantuje, żaden wyrok Sądu Najwyższego również nic na ten temat nie wspomina. Może więc pora na to, by ożywić kosze na śmieci uliczne! By tchnąć w nie trochę więcej życia! Koloru! Radości! By chciało się do nich podejść i „nakarmić je” a to jakimś papierkiem, a to pustą butelką, a to petem papierosa!

Kosze betonowe są niejako kręgosłupem współczesnego miasta, uniemożliwiają nam utonięcie w śmieciach, których produkujemy setki tysiące ton. Wszyscy my. Powinniśmy być koszom dozgonnie wdzięczni. Powinniśmy kosze na śmieci szanować i otaczać czcią, ale powinniśmy przede wszystkich ich używać! One się cieszą, gdy mogą w swoich nieprzebranych trzewiach zachomikować jeszcze jeden śmieć, ratując go w ten sposób przed wylądowaniem na ulicy jak jakiś społeczny wyrzutek.

Kosze na śmieci są ważniejsze w funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa, niż większość z nas jest to sobie w stanie w ogóle wyobrazić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *