Leczenie refluksu – od czego zacząć?

Refluks, którego najczęstszym objawem jest zgaga, wymaga leczenia. Można podjąć leczenie farmakologiczne, np. z użyciem leków zawierających inhibitory pompy protonwej. Warto również sięgnąć po inne metody, które nie tylko pomogą zwalczyć objawy refluksu, ale również pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie w innych jego aspektach.

Zmiana sposobu odżywiania

Jedną z przyczyn pojawienia się zgagi, będącej głównym objawem choroby refluksowej, jest niewłaściwy sposób odżywiania. Jej pojawienie się nasilają potrawy tłuste, ostre i kwaśne. Podobne działanie mają napoje zawierające kofeinę (nie tylko kawa, ale również herbata, cola) i czekolada. To właśnie ich spożywanie powoduje nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych, co z kolei skutkuje zgagą.posiłek

Mając to na uwadze i chcąc pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości, warto wprowadzić w swoim sposobie odżywiania pewne zmiany. Tłuste i ciężkie potrawy zastąpić lżejszymi, bo takie działanie będzie miało podwójne pozytywne działanie. Pomoże nie tylko na zgagę, ale również na nasze zdrowie.

Nie tylko jakość, ale i ilość

Oprócz jakości posiłków warto zadbać również o ich odpowiednią ilość. Żołądek zdecydowanie łatwiej radzi sobie z mniejszymi porcjami podawanymi często, niż z dużymi. Dlatego lepiej duże posiłki podzielić na mniejsze, ale bardziej regularne.

Dodatkowo warto pamiętać również o tym, by jeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Dzięki temu organizm będzie miał szansę strawić to, co dostanie się do żołądka i kwasy nie będą się cofać do przełyku, gdy znajdziemy się w pozycji horyzontalnej.

Sprawdź tabletki na zgagę – www.controloccontrol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *