Motoryka mała – jak o nią dbać?

Motoryka mała rozwija się u dziecka od pierwszych dni życia. To właśnie dzięki niej dziecko zaczyna chwytać, a potem przekładać grzechotkę z ręki do ręki. Później następuje jej dalszy rozwój, rośnie precyzja i umiejętności małych paluszków. Jej opanowanie jest niezwykle ważne, bo to jej niezbędne m.in. do nauki pisania. Warto zatem wiedzieć, jak o nią dbać.

Nawlekanie

Nawlekać możemy korale, guziki czy makaron. Można z tej czynności zrobić świetną okazję do zabawy lub stworzenia wspólnie wspaniałych dzieł. Równocześnie doskonale będą wpływać na rozwój małych paluszków, ale musimy pamiętać o tym, by na początku wybrać grubszy sznurek i korale z dużymi otworami, a dopiero później, w miarę rozwoju umiejętności, podnosić poprzeczkę, dając cieńszą nitkę i rzeczy z mniejszymi otworami.

Budowanie z klocków

Klocki to świetna zabawa wspomagająca nie tylko rozwój wyobraźni i kreatywności, ale i motoryki małej. Pierwsze zabawy mogą się opierać na budowaniu wieży z klocków w różnych kształtach. Później przychodzi czas na duże klocki zczepiane, a następnie możemy zaoferować drobne klocki, z których budowanie wymaga już dużo większej precyzji.

Lepienie

Plastelina, ciastolina, modelina czy glina to doskonałe wspomagacze rozwoju małych rączek. Lepienie, ugniatanie, wałkowanie, tworzenie kulek czy jeszcze inne czynności, które są wykonywane przy okazji tworzenia kolejnych dzieł, to doskonała gimnastyka dla dłoni. Mięśnie pracują, dłonie się rozwijają, a przy okazji dziecko doskonale się bawi.

Więcej o tym jak rozwija się dziecko znajdziesz na http://sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *