O klinkierze

Coraz więcej ludzi mówi w naszych czasach o tak zwanym bruku klinkerowym. Niestety, bardzo mała część społeczeństwa jest świadoma jego prawdziwej natury.

Jest to o tyle zasmucające, że wykorzystuje się go nieomal w każdej budowli mieszkalnej. Wynika z tego, że nie znamy technicznej strony użytkowanych przez nas budynków. W tym artykule zamierzam pokrótce opisać, czym jest bruk klinkierowy.

Pod tym terminem kryje się tworzywo ceramiczne, które posiada charakterystyczny spieczony czerep. Jednocześnie, jego powierzchnia nie jest zeszklona. Otrzymywane jest poprzez wypalanie glin wapienno-żelazistych w temperaturach od tysiąca stopni Celsjusza. Niektórzy wykorzystują również inny materiał. Może to być przykładowo glina żelazista, bądź też wapienno-magnezjowa. Klinkieru używamy przy produkcji bardzo wielu materiałów budowlanych. Jednym z nich jest cegła, z której wykonujemy liczne części naszych domów, jak na przykład komin z cegły.

Jakie jeszcze zalety mają klinkierowe wyroby? Przede wszystkim, są one bardzo odporne na niskie temperatury. Ponadto ich nasiąkliwość sięga maksymalnie sześciu procent.
Należy tutaj wspomnieć konkretniej o niektórych klinkierowych wyrobach. Najczęściej spotykany to cegła kominowa. Wykorzystujemy ją do budowy wolno stojących kominów w różnych fabrykach przemysłowych. Każda z nich jest równa i ma kształt wycinka kołowego pierścienia. Nie zapominajmy też o cegłach kanalizacyjnych. To dzięki nim sieci kanalizacyjne są wystarczająco szczelne, aby nie przedostawała się przez nie nawet najmniejsza ilość wody.

Ostatnim wyrobem klinkierowym, choć nieco mniej znanym od poprzednich, jest ceramika budowlana. Niewielu o niej słyszało, jednak jest niezwykle użyteczna przy tworzeniu wysokich budynków. Z tego powodu tak powszechnie stosuje się ją podczas budowy kamienic.

więcej na: http://lode.pl/produkty.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *