Parki jako przestrzeń zielona miasta

Przestrzeń zielona jest dla każdego miasta bardzo ważną sferą, którą nie tylko trzeba wydzielić i zagospodarować, ale przede wszystkim utrzymać. Mieszkańcy współczesnych miast potrzebują bowiem nie tylko przestrzeni czysto użytkowej, budynków użyteczności publicznej czy puntów usługowych, ale także miejsc relaksu i odpoczynku, gdzie w ciepłych porach roku będą mogli odetchnąć od miejskiego zgiełku, wybrać się na spędzenie spokojnego czasu z rodziną i dziećmi, wyprowadzić psa i dać mu miejsce do wybiegania się. Słowem- parki i skwerki, wszystko to, co obecnie staje się coraz powszechniej zadbanych części miasta.

Wydaje się, że stworzenie efektywnego parku nie jest zadaniem bardzo trudnym. Wystarczy w końcu odrobina zieleni, zamontowanie kilku miejsc do siedzenia, takich jak ławki parkowe, utworzenie kilku placów zabaw z odpowiednimi przyrządami i to mogłoby być wszystko. Obecnie jednak sytuacja ulega diametralnej zmianie. Ławki żeliwne są zastępowane przez ławki żeliwno-drewniane, elegancko pomalowane, dopasowane swoim wyglądem do samego parku. Kosze stalowe również w takich miejscach ulegają swoistemu upiększeniu, tak, by poprzez swoją obecność nie zaburzać ogólnego widoku i wyglądu parku.

Ważną i istotną kwestią jest późniejsze utrzymywanie parku, przede wszystkim w czystości (bardzo istotne jest zatrudnianie firmy, która będzie regularnie dbała o czystość, uprzątała teren parku, nie tylko ze śmieci, ale także innych przedmiotów niepożądanych), ale należy także na bieżąco uzupełniać wszystkie braki i zapotrzebowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o zniszczone, celowo, czy też w czasie eksploatacji przez mieszkańców miasta, ławki, kosze, lampy i pozostałe elementy wyposażenia parku.

Należy dbać, by wszystko nie tylko prezentowało się jak najlepiej, ale było w pełni sprawne i funkcjonalne. Wpływa to nie tylko na ogólny wizualny korzystny odbiór parku, ale także, przede wszystkim, sprawia, że korzystający z parku wiedzą, że warto do niego wrócić. Gdy otacza ich ładna, zadbana i w pełni funkcjonująca przestrzeń zielona, mieszkańcy odczuwają jeszcze większy komfort i z przyjemnością wracają do takiego parku, a przede wszystkim rośnie ich opinia na temat gospodarzy miasta.

źródło: http://www.konarch.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *