Jak rozpoznać chorobę refluksową?

Refluks żołądkowo-przełykowy to stosunkowo częsta przypadłość. Doskwiera on szczególnie osobom starszym i otyłym. Zobaczmy jakie są objawy refluksu, które pomogą nam zdiagnozować tę chorobę.

Zgaga

Jedną z najczęstszych dolegliwości, która doskwiera osobom cierpiącym na refluks, jest zgaga. Jest to uczucie opisywane jako pieczenie w przełyku czy kwaśny posmak w ustach. Sporadycznie takie dolegliwości mogą pojawić się u każdego, natomiast jeśli pojawiają się częściej to jest to sygnał, który może oznaczać, że dokucza nam choroba refluksowa.

Uciążliwy kaszel

Drugim objawem refluksu jest kaszel, najczęściej suchy i męczący. Nasila się on w nocy i w pozycji horyzontalnej i nie towarzyszą mu inne objawy przeziębienia, które mogłyby być uznane za jego przyczynę. Co ważne, kaszel może być jedynym objawem choroby refluksowej, a zgaga, która przez wielu uważana jest za objaw konieczny, wcale nie musi się pojawić.

Inne objawy refluksu

Oprócz wyżej wspomnianych objawów choroby refluksowej, mogą się również pojawić inne dolegliwości. Są nimi ślinotok (kwasy żołądkowe pobudzają wydzielanie śliny), poranny ból gardła (cofające się kwasy drażnią błony śluzowe gardła, co może powodować dolegliwości bólowe) oraz kłopoty z zatokami (znów winnym jest kwas żołądkowy drażniący błonę śluzową nosa).

Patrząc na wszystkie powyższe przykłady objawów choroby refluksowej należy stwierdzić, że warto uważnie obserwować swój organizm. Jeśli dostrzeżemy, że któryś z nich pojawia się często i nie będziemy umieli związać go np. z przeziębieniem, to warto sięgnąć po leki na refluks.

Zobacz lek na zgagę -www.controloccontrol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *