Skup warzyw i owoców

W przeszłości rolnicy byli skazani na sprzedaż płodów rolnych swojej ziemi na własną rękę. Byli oni zmuszeni do samodzielnego załadowania skrzynek z płodami rolnymi na samochód, przewieźć jabłka własnym samochodem na targ i przez kilka godzin stać na targu próbując przekonać potencjalnych klientów do zakupu ich towarów.

Było to zajęcie zajmujące rolnikowi bardzo dużo czasu, który mógł poświęcić na uprawę swojej roli oraz w dużym stopniu eksploatowało to jego samochód, kiedy musiał pokonywać duże odległości ze wsi do miasta dwa razy w tygodniu. Z tego powodu na przykład sprzedaż jabłek była mało opłacalnym zajęciem ze względu na duże koszta poniesione przez plantatora. Właśnie dlatego postanowiono w jakiś sposób rozwiązać ten problem.

Prywatni przedsiębiorcy zaczęli inwestować w profesjonalne hurtownie warzy i owoców. Hurtownie są punktami skupu, w których rolnicy mogą sprzedawać swoje płody rolne, dzięki czemu nie tracą czasu na załadunek towaru na samochód, drogę do miasta, a także nie muszą stać na targowisku przez wiele godzin próbując sprzedać swoje towary potencjalnym nabywcą. Przy okazji ich samochody nie są w tak dużym stopniu eksploatowane, oraz koszty paliwa stają się mniejsze dzięki skróceniu odległości z małych wiosek do miasta. Jeśli chodzi o ceny kukurydzy Małopolska w chwili obecnej ma jedną z najwyższych cen w skupie, z racji niewielkiej konkurencji.

Rolnik widząc taką sytuację może śmiało zająć się uprawą tej rośliny, gdyż i tak dostanie wysoką zapłatę w skupie. Jest to spowodowane niewielką konkurencją. Skupy często oprócz warzy i owoców skupują także żywe zwierzęta. Robią to, by móc sprzedać je później z zyskiem do rzeźni. Dla hodowców jest to również ogromne odciążenie, ponieważ nie muszą na własną rękę szukać rzeźni chcących przyjąć ich zwierzęta i mogą więcej uwagi poświęcić swojej hodowli. Czasem zdarza się również, że hurtownie i skupy pośredniczą w kontaktach handlowych między producentem a punktami sprzedaży za niewielką opłatą.

Jeśli chodzi o ceny cebuli Małopolska może być wdzięczna hurtownią za ten rodzaj działalności. W tym województwie cena tego warzywa jest na dobrym poziomie. Hurtownie prowadzą także sprowadzanie egzotycznych rodzajów warzyw i owoców z innych kontynentów, między innymi zza oceanu. Owoce i warzywa płyną przez kilka miesięcy na statkach do Polski, by móc trafić do hurtowni. Stamtąd rozsyłane są do sklepów na terenie całej Polski gwarantując nam stały dostęp do świeżych egzotycznych roślin. Dzięki temu polscy sklepikarze nie muszą zajmować się zamawianiem towarów zza oceanu oraz płacić dużego cła na ten towar. Wszystko robi to za nich skup. Jest to dla nich ogromne ułatwienie.

Hurtownie są dla współczesnego rolnika wybawieniem. Nie musi się martwić czy sprzedaż jabłek pójdzie dobrze, albo czy będzie zmuszony część towaru wyrzucić ze względu na jego zepsucie się. Dzięki tym firmom, rolnik czy hodowca może w całości skupić się na swojej pracy. Nie musi nigdzie dojeżdżać, oraz marnować czasu na stanie przy stoisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *