Wysoki cholesterol – jak obniżyć jego poziom?

Wysoki poziom cholesterolu powinien budzić nasz niepokój bowiem sprzyja on zwężaniu naczyń krwionośnych, więc w efekcie może powodować miażdżycę nazywaną chorobą cywilizacyjną. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?

Wysoki cholesterol – dieta

Jednym ze sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu jest dieta. To potężny oręż, który warto wykorzystać już wtedy, gdy cholesterol dopiero nieznacznie wychodzi ponad górną granicę normy. W takich sytuacjach efekty jego stosowania będą widoczne najszybciej. Nie znaczy to jednak, że osoby, u których cholesterol nie przekracza wysoko normy, nie powinni przyjrzeć się własnej diecie. Wręcz przeciwnie, oni również powinni o nią zadbać, ale w ich przypadku powrót do normy poziomu cholesterolu dzięki zmianom w sposobie odżywiania będzie trwał nieco dłużej.

Co jeść, a czego unikać?

Podstawowym elementem w diecie antycholesterolowej jest unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego, bogatych w tłuszcze. Chodzi tu przede wszystkim o tłuste mięsa oraz mleko, jaja, czy tłuste sery. Nie znaczy to jednak, że chcąc obniżyć cholesterol musimy całkowicie rezygnować z mięsa. Wybierajmy jednak chude mięso  lub ryby, a zamiast smażenia przygotujmy je  na przykład poprzez pieczenie w folii.

Eliminując z diety masło nie eliminujmy całkiem tłuszczy, bo są one w diecie niezbędne, umożliwiają między innymi rozpuszczanie niektórych witamin. Wybierajmy jednak olej lub oliwę z oliwek dobrej jakości. Natomiast o odpowiedni poziom białka w diecie możemy zadbać jedząc dużo roślin strączkowych. Fasola, groch czy soja są ich cennym źródłem, dlatego warto uwzględnić je w swojej diecie.

Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-na-cholesterol/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *